طراحی ui سایت، راهی برای به چالش‌کشیدن مخاطبان


طراحی ui سایت چیست؟ اگر هنوز سایت مورد نظر خود را طراحی نکرده‌اید، احتمالا بارها با این سوال روبه‌رو شده‌اید. با طراحی رابط کاربری یا ui وب‌سایت نشان خواهید داد که مخاطبان خود را در اولویت قرار می‌دهید. جذب مخاطبان به وب‌سایت از مهم‌ترین اقداماتی است که در طراحی آن باید انجام داد. عموما کاربران ترجیح می‌دهند تا توسعه‌دهندگان برنامه‌هایی مفید و مطابق نیاز و سلایق آن‌ها بسازند. رابط کاربری خوب امکان آشنایی با وب‌سایت را برای عموم مردم راحت می‌‌کند و جذابیت آن را بالا می‌برد. طراحی رابط کاربری وب سایت عملیات حساس و مهمی است که باید حتما توسط متخصصان این زمینه صورت گیرد. هرچه رابط کاربری بهتر و باکیفیت‌تر باشد، رضایت خاطر مخاطبان بیشتر خواهد شد. برای داشتن سایتی حرفه‌ای و ماندگار باید نکات مهم در خصوص طراحی این فاکتور را در نظر داشت.

فهرست مطالب

طراحی ui سایت چیست؟

کلمه UI Design مخفف User Interface Design است که بر پیش‌بینی کارهایی که کاربران در سایت انجام می‌دهند تمرکز دارد. باید سایت خود را به گونه‌ای طراحی کنید که کاربران بیشتری به آن جذب شوند. لازمه این کار استفاده از اصول ضروری و مهمی است که سایت‌های مطرح دنیا به‌کار می‌گیرند. اما بخش بزرگی از هدف طراحی ui سایت چیست؟ استفاده آسان کاربران از سایت است. همان‌طور‌که می‌دانید بالا‌رفتن تعداد کاربران موجود در سایت به معنای بالا‌رفتن سئوی سایت یا بازدید روزانه از آن است. بدون شک افزایش بازدید از سایت هدف اصلی و مهم شماست که با طراحی رابط کاربری وب سایت امکان‌پذیر خواهد بود. طراحی ui بر نحوه تعامل شما با کاربران تمرکز دارد. قطعا به‌عنوان صاحب سایت دوست دارید تا مخاطبان به‌راحتی به سایت شما دسترسی پیدا کنند. برای این کار باید همت به خرج داده و تمرکز زیادی روی طراحی رابط کاربری داشته باشید.

مهم‌ترین تکنیک‌ها و نکات مهم در طراحی ui سایت چیست؟

همان‌طور که گفته شد مخاطبان به‌دنبال برقرای ارتباط راحت‌تر با وب‌سایت شما هستند. یکی از راه‌های برقراری این ارتباط آسان طراحی رابط کاربری به‌صورت حرفه‌ای و استاندارد است. بسیاری از افرادی که در زمینه طراحی سایت و ارتقاء آن فعالیت دارند از اهمیت این رابط مطلع هستند. در ادامه به تکنیک‌ها و نکات مهم در خصوص طراحی رابط کاربری وب‌سایت می‌پردازیم.

پایدار‌ بودن

از نکات اصلی در طراحی ui سایت چیست؟ پایدار‌بودن. فراموش نکنید که اطمینان از مقاوم و پایدار‌بودن رابط کاربری مهم‌ترین کار در طراحی این المان کاربردی و با‌ارزش است. ارتباط منسجم میان آیتم‌های سایت یکی از نشانه‌های قدرتمند‌بودن رابط کاربری آن است. مخاطب باید با کلیک روی هر یک از آیتم‌ها به آیتم‌های مرتبط با آن راهنمایی شود. این کار در گرو طراحی دقیق و منسجم متخصصانی است که رابط کاربری را ساخته‌اند. مخاطب شما باید بتواند روی آیتم‌های هر لیست دوبار کلیک کند و در کوتاه‌ترین زمان به بخش مورد نظر منتقل شود. یکپارچگی در رابط کاربری سایت به کاربران شما این امکان را می‌دهد که یک مدل ذهنی دقیق از نحوه کار سایت بسازند. نکته مهم این است که مدل‌های ذهنی دقیق منجر به کاهش هزینه‌های آموزشی و پشتیبانی بهتر از  وب‌سایت شما خواهد شد.

تعیین استانداردها و پایبندی به آن‌ها

تنها راه جهت مطلع‌شدن از سازگاری برنامه و وب‌سایت تعیین استانداردها و پایبندی به آن‌ها است. رعایت این استانداردها در تمام جهات از جمله طراحی رابط کاربری یکی از اقدامات حیاتی و بسیار مهم است.

اطلاع‌رسانی به ذینفعان

طراحی ui سایت چیست؟ در برخورد با این سوال باید به نکات مهمی دقت داشت. هنگام توسعه رابط کاربری سایت متوجه خواهید شد که اغلب ذینفعان شما از ایده‌های مختلفی برخوردار هستند. ضمن توجه به این ایده‌ها باید آن‌ها را از استانداردهای UI شرکت و مجموعه خود آگاه سازید. این کار موجب برقراری ارتباطی ثابت و سالم میان شما و کاربرتان خواهد شد.  

توضیح اصول و قوانین

کاربر شما باید بداند که چگونه با اپلیکیشن ساخته شده کار کند و به بخش‌های مختلف آن دسترسی داشته باشد. طراحی رابط کاربری وب سایت باید توان و قدرت معرفی نرم‌افزار یا سایت به کاربر را داشته باشد. این روش بسیار بهتر و ساده‌تر از توضیح گام به گام و با جزئیات اصول و قوانین است. بنابراین توصیه می‌شود که حتما از رابط کاربری برای معرفی سایت به کاربران خود استفاده کنید.

تسهیل در دسترسی کاربر

از ویژگی‌های طراحی ui سایت چیست؟ بله، از جمله این ویژگی‌ها تسهیل دسترسی کاربر است. به این معنا که فرد با مراجعه به وب‌سایت باید دسترسی آسان به بخش‌های مختلف سایت داشته باشد. هنگامی‌که کاربر بتواند بدون اتلاف وقت سایت را بررسی کند، به شما و برندتان اعتماد می‌کند. بنابراین بهتر است در زمان طراحی رابط کاربر از تازه‌ترین اصول برنامه‌نویسی استفاده کنید.

انتقال پیام خود به مخاطب

یکی از اصول مهم و قابل توجه در طراحی ui سایت چیست؟ بله، انتقال واضح و کامل پیام به مخاطب است. چنانچه متن شما ضعیف باشد کاربر درک درستی از آن نخواهد داشت و ارتباط درستی با سایت برقرار نمی‌کند. قطعا این وضعیت را دوست ندارید و به‌دنبال راهکاری استاندارد و مناسب هستید. بهترین روش بالا‌بردن کیفیت متن و نوشته‌های موجود در وب‌سایت است. پیام‌های شما باید به‌صورت مثبت بیان شوند و مخاطب را به ادامه خواندن ترغیب کنند. برای مثال از پیام‌هایی مانند”شما اطلاعات اشتباه وارد کرده‌اید” یا ” رمز شما اشتباه است” استفاده کنید. این پیام‌ها احساس اعتماد مبنی بر دقیق‌بودن سایت را در کاربر ایجاد خواهد کرد. فراموش نکنید که جمله‌بندی  و رعایت نکات نگارشی در بالابردن کلاس کاری شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود. طراحی رابط کاربری وب سایت وابسته به رعایت این موارد کاربردی است که کم‌تر کسی به آن‌ها توجه دارد.

انتقال پیام به مخاطب

استفاده از ویجت‌های رابط کاربری

در پاسخ به این سوال که خصوصیت طراحی ui سایت چیست؟ می‌توان به ویجت‌ها اشاره کرد. استفاده از ویجت‌های مناسب با رابط کاربری وب‌سایت شما را بسیار حرفه‌ای و استاندارد نشان می‌دهد. این نکته را باید مد نظر داشت که استفاده از ویجت‌های مناسب در وهله اول ‌ساخت سایت را راحت‌تر خواهد کرد. به‌علاوه درک مخاطب از بخش‌های مختلف سایت را بالا می‌برد که این عامل در بالابردن کیفیت سایت موثر است. تنها راهی که می‌توانید نحوه استفاده صحیح از ویجت‌ها را بیاموزید، خواندن و درک استانداردها و دستورالعمل‌ها است. به این روش به‌راحتی کیفیت رابط کاربری به‌طرز قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

الهام‌گرفتن از وب‌سایت‌های دیگر

اگر در ابتدای طراحی رابط کاربری وب سایت هستید الهام‌‌گیری از وب‌سایت‌های دیگر کمک زیادی به‌شما می‌کند. قرار نیست وب‌سایت‌ها را کپی کنید، تنها از نحوه طراحی و عناصر به‌کار رفته در آن‌ها الهام می‌گیرید. این کار موجب می‌شود تا از به‌روز‌ترین روش‌ها و تمپلیت‌های موجود در سایت‌های مختلف آگاه شوید. آشنایی با سبک‌های تازه طرح‌های وب‌سایت دید وسیعی درباره طراحی سایت به شما خواهد داد. بنابراین وقتی با این سوال که مزایای طراحی ui سایت چیست؟ روبه‌رو می‌شوید به این نکات باید اشاره کرد.

استفاده از قانون کنتراست

چنانچه قصد استفاده از رنگ را در سایت خود دارید حتما این قانون را مد نظر قرار دهید. باید به این اطمینان خاطر برسید که صفحه نمایش شما قابل خواندن است. بهترین راه برای استفاده از این روش به‌کار‌بردن قانون کنتراست خواهد بود که نباید تاثیر آن را دست کم گرفت. تنظیم دقیق رنگ‌ها در طراحی رابط کاربری وب‌سایت غیر قابل اجتناب است. براین اساس توصیه می‌شود که حتما از این قانون در بالابردن کیفیت کار خود بهره ببرید.

استفاده از رویکرد تکاملی

با به‌کارگیری تکنیک‌هایی مانند نمونه‌سازی رابط کاربری و توسعه مبتنی بر مدل(AMDD) می‌توان سایت خود را توسعه داد. این تکنیک‌ها و مدل منجر به شکل‌گیری نوعی رویکرد تکاملی و ایجاد سایتی محبوب و پر کاربرد خواهد شد.

به چالش‌کشیدن کاربران

می‌دانید یکی از ترفندهای پرطرفدار در طراحی ui سایت چیست؟ بله، به چالش‌کشیدن کاربر راهی عالی برای ارتقاء سایت است. به آن‌ها اجازه دهید تا مسیرهای اشتباه را در سایت شما دنبال کنند و مجبور به بازگشت باشند. این کار موجب درگیر‌شدن ذهن کاربر با سایت شما خواهد شد. قطعا چنین روشی خود به ارتقاء سایت کمک زیادی خواهد کرد.

اصول طراحی رابط کاربری وب سایت چیست

بیایید تا کمی با اصول طراحی رابط کاربری برای یک وب‌سایت آشنا شویم و جزئیات آن را مورد بررسی قرار دهیم. از جمله این اصول مهم و حیاتی در طراحی سایت می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

اصل ساختار طراحی

به‌نظر شما منظور از اصل ساختار طراحی ui سایت چیست؟ بله، هدفمند‌بودن ساختارهای طراحی اصلی مهم است. ساختار طراحی باید توانایی قرار‌دادن مهم‌ترین اصول را در کنار هم داشته باشد. این ساختار باید به گونه‌ای طراحی شود که به روش‌‌های ثابت و واضح موارد نامرتبط را از هم جدا کند. چیزهای مشابه را در کنار هم قرار دهد، نکات متمایز را از هم جدا و در دسته‌بندی‌های دیگر قرار دهد. اصل ساختار طراحی به معماری کلی رابط کاربری مرتبط است، پس در این بخش باید دقت زیادی به‌خرج داد.   

اصل سادگی

تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که تاثیر سادگی بر طراحی ui سایت چیست؟ همیشه ضرب‌المثل زیبایی در سادگی است را باید در اولویت هر کاری قرار داد. این اصل در طراحی رابط کاربری وب سایت بسیار چشمگیرتر است. اگر قصد جلب اعتماد مخاطب به خود را دارید، توصیه می‌‌شود تا حتما سادگی را مد نظر قرار دهید. سادگی، راحت‌تر از آنچه فکر کنید منجر به ارتباط پایدارتر مخاطب با برند شما خواهد شد.

اصل قابل مشاهده‌بودن

شاید این سوال در ذهنتان ایجاد شود که تاثیر و اهمیت قابل مشاهده بودن در طراحی ui سایت چیست؟ این نکته مهم را باید مد نظر قرار داد که قابل مشاهده‌بودن کیفیت کار شما را بالا می‌برد. حتی اگر در طراحی رابط کاربری هزینه زیادی کرده باشید بدون تاثیرگذاری نتیجه‌ای نخواهد داشت. یک وب‌سایت خوب کاربران را در المان‌های شلوغ و عجیب غرق نمی‌کند، بلکه اطلاعات مهم را به بهترین شکل ارائه می‌دهد.

اصل بازخورد

اصل بازخورد یکی از مهم‌ترین اصول در طراحی رابط کاربری وب سایت به‌شمار می‌رود. این اصل به کاربر امکان تعامل با شما را خواهد داد که این یک امتیاز عالی محسوب می‌شود. رعایت اصل بازخورد راهی برای بهتر و باکیفیت‌تر دیده شدن کار شما خواهد بود.

اصل انعطاف‌پذیری

انعطاف‌پذیری یکی از مهم‌ترین اصول در طراحی رابط کاربری است و ارمغان‌آورنده حس پویایی برای وب‌سایت شما است. کاربر باید از دیدن وب‌سایت شما لذت ببرد و به تمام بخش‌های آن جذب شود. با رعایت نکاتی مانند لینک‌بودن به سایت‌های مرتبط می‌توان این اصل را رعایت کرد. پس اصلی‌ترین عامل پویایی در طراحی ui سایت چیست؟ انعطاف‌پذیری عامل اصلی در پایدار‌بودن رابط کاربری سایت شناخته می‌شود.

اصل بازکاوی مجدد

اهمیت بازکاوی در طراحی ui سایت چیست؟ بازکاوی بر پایدار‌بودن ارتباط با کاربر بسیار موثر است. وب‌سایت شما باید قابلیت بازکاوی اجزاء مهم سایت را براساس هدف مورد نظر داشته باشد. بازکاوی داده‌ها و اجزا موجب به‌روز‌شدن مداوم سایت شما خواهد شد، پس این اصل را دست کم نگیرید.

طراحی رابط کاربری سایت

کافه سئو در طراحی رابط کاربری وب‌سایت پرچم‌دار است

احتمالا به‌دنبال راهی آسان برای طراحی رابط کاربری سایت خود هستید تا در فرصتی کوتاه آن را ارتقا دهید. آیا می‌دانید اصول طراحی ui سایت چیست؟ چگونه انجام می‌شود؟ تا به‌حال از افراد متخصص کمک گرفته‌اید؟ در این راه چالش‌های زیادی وجود دارد که باید به‌کمک افراد حرفه‌ای حل شوند. کافه سئو با ارائه خدمات به‌روز و پیشرفته در این زمینه به شما کمک خواهد کرد. برای مثال کافیست طراحی وب‌سایت یا بازسازی سایت قدیمی خود را به آن‌ها بسپارید. کارشناسان ما در این مجموعه با کمک دانش تخصصی خود رابط کاربری شما را طراحی می‌کنند. طراحی رابط کاربری وب سایت خود را در اختیار کافه سئو قرار دهید و وب سایت موجود باکیفیت را تحویل بگیرید.

کافه سئو ارائه دهنده خدمات سئو و طراحی سایت
ارتباط با ما
اطلاعات بیشتر